iPod

 

Home
Up
Komputery
Książki
Filmy
Muzyka
Gry
Samochody
GSM
Malarstwo
Fotografia
LEGO
iPod

Dzisiaj iPod to już pieśń przeszłości. Owszem, jest jeszcze w sprzedaży, ale na nowe modele nie ma chyba już co liczyć. W czasach, gdy praktycznie każdy telefon umożliwia słuchanie muzyki, a każdy ma ze sobą telefon, to po co jeszcze iPod. Choć łza się w oku kręci. Poniższą stronę pozostawiam więc raczej "dla potomności".

horizontal rule

 

iPod?

Czym jest iPod? Krótko rzecz biorąc jest to przenośny odtwarzacz muzyki cyfrowej produkowany przez firmę Apple, znaną dotychczas raczej z komputerów Macintosh. Jednak, jak życie pokazało, iPod dał firmie Apple drugą młodość. To dzięki niemu akcje firmy notują rekordowe ceny i jest o niej głośno w mediach. Tak jak Apple był prekursorem w przypadku komputerów osobistych, tak jest teraz w przypadku cyfrowej muzyki. Pozostaje pytanie, czy będą w stanie utrzymać swoją pozycję na rynku, bo za pierwszym razem oddali pole niemal całkowicie konkurencji, stając się firmą niszową.

Obecnie iPod jest liderem, jeżeli chodzi o udział w rynku odtwarzaczy przenośnych MP3. I to praktycznie w każdym segmencie rynku. W raporcie finansowym ogłoszonym w październiku 2006 r. Apple podaje, że w ciągu ostatniego roku (nie kalendarzowego) sprzedał ponad 39 milionów iPod'ów, z czego ponad 8 milionów w ostatnim kwartale. Wiele firm próbuje odebrać klientów iPod'owi, na czele z Creative i SONY. Creative od samego początku próbował tworzyć konkurencyjne produkty, jak chociażby Nomad Jukebox (starszy niż iPod), czy ostatnio Zen Micro. Jednak nie znalazły one choćby cienia tego zainteresowania jakim cieszył się iPod. Swoje frustracje próbuje Creative wyładować na sali sądowej. SONY od dłuższego czasu prowadzi bardzo dziwną politykę, chciałoby, ale się boi. Najchętniej ograniczyliby swoje produkty do własnego formatu ATRAC3 z maksymalną ochroną praw autorskich (DRM). Rynek szybko weryfikuje ich zapędy i są zmuszani do wprowadzania odtwarzaczy kompatybilnych bezpośrednio z MP3, a ostatnio nawet AAC. O dziwo na rynku amerykańskim obecnie marką numer dwa wśród odtwarzaczy MP3 jest Sansa firmy znanej z produkcji kart pamięci SanDisk. Do ofensywy szykuje się Microsoft z odtwarzaczem o nazwie Zune, ale co z tego wyjdzie to czas pokaże. Większość chwali Zune za większy wyświetlacz (ale o tej samej rozdzielczości) i wbudowane WiFi (którego funkcjonalność jest bardzo ograniczona). Jeżeli się okaże, że to jest konieczne do odniesienia sukcesu, to Apple bardzo szybko jest w stanie tak wyposażyć iPod'a. Podstawowa różnica jest taka, że Apple na każdym sprzedanym iPod'zie zarabia całkiem słuszną kwotę, a Microsoft sprzedając Zune za $249 będzie do tego interesu dokładać. Tylko, że mają z czego, a procedurę przećwiczyli już na X-Box.

Fenomen iPod'a polega nie tylko na jego technicznej stronie, bo na pewno nie można o nim powiedzieć, że jest idealny. Jedno, co należy przyznać firmie Apple, kierowanej przez Jobs'a, to fakt, że mają wspaniały marketing. iPod stał się jedną z bardziej pożądanych marek. I dlatego, iPod shuffle, krytykowany przez wielu za brak wyświetlacza, wręcz wyśmiewany przez konkurencję (Creative), sprzedaje się jak świeże bułeczki, bo każdy, co go na to stać, chce mieć "kawałek" iPod'a dla siebie, choćby tylko taki mały i prosty.

W przypadku iPod'a ważna jest jeszcze jedna rzecz - prostota obsługi. Minimum przycisków i przełączników sterujących - praktycznie w każdym iPod'zie to pięć przycisków (odtwarzaj/pauza, następny, poprzedni, menu, ok/enter), kółko sterujące (nie ma go iPod shuffle) i przełącznik Hold. Nic więcej, nawet osobnej regulacji głośności. Resztą steruje się za pomocą przejrzystego menu (znowu z wyjątkiem shuffle) i kółka. Wyświetlacz jest wystarczająco duży i czytelny.

Apple nie skąpi też na słuchawkach. Symboliczne wręcz, białe słuchawki zbudowane są na magnesach neodymowych i są naprawdę przyzwoitej jakości. Nie mogą oczywiście równać się z audiofilskimi za $100 i więcej, ale są w pełni wystarczające. Dla chętnych Apple oferuje jeszcze słuchawki douszne (In Ear).

Bardzo ważnym elementem w przypadku odtwarzacza cyfrowej muzyki jest dołączone oprogramowanie. I tutaj Apple też ma asa w rękawie - iTunes - wspaniały program do zarządzania kolekcją nagrań, działający jednocześnie pod Windows i OS X. Na dodatek jest to zarazem witryną sklepu z legalną cyfrową muzyką (niestety nie dla Polaków - może kiedyś). Przy tym reguły stosowane przez Apple są bardzo proste i przejrzyste - muzyka, którą kupiłeś jest twoja, możesz ją nagrać na CD, możesz wgrać na dowolną liczbę iPod'ów, ... . iTunes umożliwia dzielenie się swoją muzyką (tylko słuchanie) w sieci lokalnej oraz wysyłanie jej na zdalne urządzenia, za pomocą AirPort Express, np. do wieży audio w innym pokoju. Konkurencja na tym polu wygląda raczej blado. Owszem, większość pozostałych odtwarzaczy  może odgrywać muzykę w formacie Windows Media (również z DRM), a tu na rynku panuje wolna amerykanka i każdy ma inne zasady. Jakość dołączonego oprogramowania bywa bardzo różna, np. oprogramowanie SONY jest moim zdaniem tragiczne - nieintuicyjne i zapluskwione. Sytuację miał ustandaryzować Microsoft ze swoim Plays For Sure, ale w momencie wprowadzenia Zune sam z tego zrezygnował.

Od wersji 6 iTunes umożliwia także zarządzanie i kupowanie plików video. Na początek są to przeważnie teledyski, kilka krótkich filmów wytwórni Pixar i całkiem pokaźny zbiór seriali, które można kupować i oglądać na bieżąco (np. Desperate Housewives, Lost). Pliki video są oczywiście też zabezpieczone za pomocą technologi FairPlay. W wersji 7 została dodana obsługa pełnometrażowych filmów oraz gier dla iPod'ów.


iTunes 4  pod Windows


iTunes 6 pod Windows


iTunes 7 pod Windows


iTunes 4 na Mac OS X

4
iTunes 6 na Mac OS X


iTunes 7 na Mac OS X


Wyszukiwanie wg okładek płyt w iTunes 7

O sukcesie iPod'a decyduje jeszcze jeden element - akcesoria. I to nie tylko takie sprzedawane przez Apple, ale także produkowane przez całą rzeszę firm, takich jak Belkin, Griffin, czy inne. Z iPod'a możemy zrobić stację radiową, cyfrowy dyktafon, databank do zdjęć, ubrać go w całą gamę pokrowców, czy podłączać na wiele sposobów do sprzętu muzycznego.

Ponieważ dla komputerów osobistych dostępne jest wiele różnorakich formatów plików muzycznych, warto podkreślić co potrafi odtwarzać iPod. Podstawą jego popularności jest możliwość odtwarzanie typowych plików MP3 w pełnym zakresie przepływności (bitrate), także VBR. Oczywiście w pełni obsługiwane są znaczniki MP3. Drugi główny format to AAC lub inaczej mówiąc MPEG-4. W tym formacie są zapisywane pliki, które można kupić w iTunes Music Store (bitrate 128kbps), gdyż dla niego został opracowany system DRM. Pliki te mogą być oczywiście niezabezpieczone - do kodowanie w tym formacie najlepiej wykorzystywać iTunes. Dla audiofilów Apple przewidział jeszcze jedną możliwość, nazywaną Apple Lossless Encoder, czyli po prostu kompresor bezstratny (kompresuje pliki WAV do ok. 50%). Jedynym iPod'em, który nie obsługuje ALE jest iPod shuffle, ze względu na małą pojemność. Jest jeszcze format AIFF oraz Audible przeznaczony specjalnie do słuchanie książek.

W Polsce oficjalnie iPod'a można kupić tylko za pośrednictwem firmy Apple IMC Poland, SAD. Oprócz bardzo wątłej sieci sprzedaży Apple, czasami można iPod'y spotkać też w sieci sklepów Empik'u (te ceny, szczególnie akcesoriów), bądź też w kilku większych sklepach komputerowych, jak np. Komputronik, gdzie są one i tak traktowane po macoszemu. iPod staje się też coraz częściej nagrodą w różnego rodzaju konkursach lub gadżetem reklamowym. Do tego dochodzi nieprzewidywalna polityka cenowa, ceny są niezależne od kursów walut. Z dostępnością też bywa różnie, choć z tym Apple ma czasami problemy nawet w Stanach, o Europie nie wspominając. Jesteśmy niestety rynkiem drugorzędnym. Zobaczymy, jak długo przyjdzie nam czekać na polski iTMS. Ostatnio sytuacja ulega poprawie i SAD stara się bardziej o tworzenie wizerunku iPod'a w mediach. Powstał też oficjalnie polski oddział firmy Apple, ale na razie jego działania są bardzo skromne.

Niektórzy mogą się skusić na kupno używanego iPod'a na aukcji. Aukcje można przy tym podzielić na dwie kategorie:

bullet

sprzęt nowy, najczęściej przywieziony z zagranicy (USA) - jak ktoś jest skłonny zaryzykować praktyczny brak gwarancji to można dużo zaoszczędzić,

bullet

sprzęt używany, czasem podejrzanego pochodzenia.

W drugim przypadku trzeba bardzo uważać. Na większości takich aukcji sprzedawcy sprzedają podejrzanie wyglądające iPod'y. W czym rzecz - jeżeli ktoś sprzedaje samego iPod'a, bez oryginalnych słuchawek, bez zestawu typowych akcesoriów (kabelki, ładowarki, itp.), albo z nieoryginalnymi akcesoriami to jest to mocno podejrzane. A niektórzy sprzedający nawet nie wiedzą co sprzedają, np. wklejając opis od iPod'a z wideo do iPod'a photo. Inna sprawa to ceny. Są tacy, którzy za używanego iPod'a czwartej generacji chcą prawie tyle, za ile można kupić nowego piątej. Jest taki jeden sprzedawca, który co jakiś czas wystawia na aukcji po kilka iPod'ów w bardzo różnym stanie, ale zawsze "gołych", nawet bez słuchawek - niby tak kuzynka przywiozła je z Londynu.

Popularność iPod'a spowodowała też zalew rynku podróbkami, czy też imitacjami. Obecnie najmodniejszy jest odtwarzacz wzorowany na iPod nano, z pozoru wyglądający identycznie. Niektóre egzemplarze mają nawet napis iPod i logo Apple. Jest też trochę imitacji iPod'a shuffle. Duże iPod'y nie doczekały się zbyt wielu podróbek, gdyż koszt dysku stanowi dosyć dużą barierę dla potencjalnych podrabiaczy. A to cytat z jednej z aukcji (pisownia oryginalna): "A MIANOWICIE MAM DO SPRZEDANIA MARKOWE, NOWE (WŁĄCZONE RAZ NA PARE SEKUND W CELU SPRAWDZENIA) IPODY APLLE NANO, KAŻDY KTO JEST W TEMACIE WIE ŻE FIRMA APLLE JEST LIDEREM W PRODUKCJI IPODÓW, A MODEL NANO JEST ICH MODELEM FLAGOWYM." Z dalszego opisu wyraźnie widać, że chodzi o chińskie podróby, ale osoba niedoświadczona nie ma szansy się zorientować.

horizontal rule

Historia iPod'a

Poniżej znajduje się skrócona historia iPod'a. Podaję w niej ceny amerykańskie w dolarach. Ceny polskie są niestety nieosiągalne z dwóch względów - słabej dostępności iPod'ów w Polsce (teraz jest już lepiej) i wahań kursowych. Swoją drogą politykę cenową firmy SAD jest czasami bardzo trudno zrozumieć.

    

23.10.2001 - Apple ogłasza powstanie pierwszego iPod'a o pojemności 5GB. Cechą charakterystyczną jest obracane kółko (Scroll Wheel). Pracuje oficjalnie tylko z Mac'ami. Cena $399. W pudełku znajdowały się: słuchawki, zasilacz, przewód FireWire, oprogramowanie.

20.03.2002 - Dodano 10GB model za $499.

17.07.2002 - Apple wprowadza modele drugiej generacji 10GB i 20GB. Obracane kółko zastąpione zostaje kółkiem dotykowym (Touch Wheel). Oficjalnie iPod'y zaczynają współpracować z Windows. Ceny: 5GB - $299, 10GB - $399, 20GB - $499. W pudełku znajdowały się: słuchawki, zasilacz, przewód FireWire, oprogramowanie. W modelach 10GB i 20GB dodatkowo znajdował się pilot i pokrowiec. W wersjach przeznaczonych dla Windows dołączona była przejściówka FireWire z małej na dużą wtyczkę.

28.04.2003 - Trzecia generacja iPod'ów, znacząco cieńszych. Wszystkie elementy sterujące stają się wrażliwe na dotyk. Zamiast złącza FireWire pojawia się na dole złącze dokujące, obsługujące także USB2.0 (bez możliwości ładowania baterii). Dostępne są trzy modele: 10GB - $299, 15GB - $399 i 30GB - $499. W pudełku znajdowały się: słuchawki, zasilacz, przewód dok-FireWire, przejściówka FireWire z małej na dużą wtyczkę, oprogramowanie. W modelach 15GB i 30GB dodatkowo dołączony był dok, pokrowiec i pilot

8.09.2003 - Apple powiększa dyski w droższych modelach. 20GB - $399 i 40GB - $499. Model 10GB jest nadal dostępny. Tylko modele 20GB i 40GB mają dok, pokrowiec i pilota.

6.01.2004 - Apple wprowadza iPod'a mini. Zmniejszona wersja bazująca na dysku Compact Flash II, dostępna w pięciu kolorach: srebrnym, złotym, zielonym, niebieskim i różowym. Przyciski sterujące powędrowały na dotykowe kółko (Click Wheel), a po trzeciej generacji odziedziczył złącze dokujące. Cena $249. Początkowo dostępny tylko w Stanach. Sprzedawany na całym świecie od końca lipca 2004 r. W pudełku znajdowały się: słuchawki, zasilacz, przewód dok-FireWire, przewód dok-USB, klips na pasek i oprogramowanie.

Jednocześnie 10GB model dużego iPod'a został zastąpiony 15GB za tę samą cenę - $299.

     

19.07.2004 - Apple wprowadza czwartą generację iPod'ów. Z iPod'a mini dziedziczą one kółko sterujące (Click Wheel), są trochę cieńsze i mają wydłużony czas pracy na baterii (12h). Tym razem są tylko dwa modele: 20GB - $299 i 40GB - $399. Spadek cen odbył się częściowo kosztem akcesoriów. W pudełku znajdowały się: słuchawki, zasilacz, przewód dok-FireWire, przewód dok-USB, oprogramowanie. Do modelu 40GB dodawany był dok.

       

26.10.2004 - Apple wprowadza na rynek iPod'y photo. Od iPod'ów czwartej generacji różnią się kolorowym wyświetlaczem, umożliwiającym wyświetlanie zdjęć, także na ekranie telewizora, poprawioną baterią (15h) i pojemnością. Model 40GB kosztuje $499, a 60GB $599. W pudełku znajdowały się: słuchawki, zasilacz, przewód dok-FireWire, przewód dok-USB, dok photo, przewód audio-video, pokrowiec, oprogramowanie.
Tego samego dnia prezentowana jest też limitowana edycja U2 w kolorze czarno-czerwonym, odpowiadająca technicznie iPod'owi 20GB, w cenie $349.

Oficjalnie iPod photo jest uważany nadal za iPod'a czwartej generacji

11.01.2005 - Apple przedstawia kolejnego członka rodziny - iPod shuffle. Tym razem jest to miniaturowy odtwarzacz bazujący na pamięci flash. Wszyscy są zaskoczeni brakiem wyświetlacza. Dwa modele: 512MB za $99 i 1GB za $149. W pudełku znajdują się: słuchawki, smycz i oprogramowanie.

23.02.2005 - Tego dnia Apple wprowadza do sprzedaży drugą generację iPod'a mini. Od pierwszej różni się głównie poprawionym czasem pracy na baterii (18h), pojemnością i brakiem koloru złotego. Kolory inne niż srebrny mają zmieniony odcień. Od teraz w sprzedaży są dwa modele: 4GB - $199 i 6GB - $249. W pudełku znajdują się: słuchawki, przewód dok-USB, klips na pasek i oprogramowanie (nie ma zasilacza).

Jednocześnie z oferty znikają 40GB iPod'y czwartej generacji i photo.

Wprowadzony zostaje iPod photo 30GB - $349. iPod photo 60GB potaniał do $449. W pudełku znajdują się: słuchawki, zasilacz USB, przewód dok-USB i oprogramowanie. Wszystkie spadki cen wiązały się z obcięciem dodawanych akcesoriów.

    

28.06.2005 - Apple uprościł linię iPod'ów rezygnując z przyimka "photo" (w oficjalnej nomenklaturze jest to teraz iPod with color screen). Teraz każdy duży iPod ma kolorowy ekran. W sprzedaży są modele 20GB ($299) i 60GB ($399) oraz iPod U2 20GB ($329). Potaniał też iPod shuffle 1GB do $129. Wyposażenie nie uległo zmianie.

 

7.09.2005 - Apple wprowadził do sprzedaży iPod'a nano, który zastąpił iPod'a mini. nano jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych - białej i czarnej, w pojemności 2 i 4 GB. Dysk microdrive został zastąpiony pamięcią stałą flash. Kolorowy wyświetlacz ma 1.5", a sam iPod niecałe 7 mm grubości. W sumie jest odrobinę większy od shuffle'a. nano ma wiele wspólnych funkcji z dużym iPod'em, w tym obsługę zdjęć. Nie ma już gniazda pilota/akcesoriów, za to ma złącze dokujące. Gniazdo słuchawek znajduje się na dole. Bateria ma wystarczać na 14h słuchania muzyki. Jest to też kolejny iPod (po shuffle) nie obsługujący już FireWire. W pudełku znajdą się słuchawki i przewód dok-USB oraz adapter do uniwersalnego doku. Od pewnego momentu dodawany jest też skromny futerał. Co ciekawe jest to pierwszy iPod wyposażony w język polski. Cena $199 za 2GB, $249 za 4GB.

Tego samego dnia ogłoszono również wprowadzenie na rynek telefonu Motorola ROKR E1 współpracującego z iTunes. Telefon jest dostępny na naszym rynku.

Pojawiła się też nowa wersja iTunes - iTunes 5.

Klienci w niektórych krajach mogą kupić specjalną edycję iPod'a 20GB z herbem szkoły Hogwarts. Dla nieuświadomionych jest to szkoła Harrego Pottera, co jest związane z wprowadzeniem do oferty iTMS kompletu książek J.K. Rowling.

       

12.10.2005 - Apple wprowadził do sprzedaży piątą generację iPoda (zwaną iPod with video). Zwiększył się wyświetlacz do rozmiaru 2.5" i rozdzielczośći QVGA (320x240). Nowy iPod trochę też schudł (nowa 60 jest cieńsza od starej 20). Oczywiście najważniejsza nowość to możliwość odtwarzania wideo w formacie H.264 lub MPEG4. Cena $299 za 30GB i $399 za 60GB. W pudełku oprócz iPod'a znajdują się słuchawki, przewód dok-USB, adapter do uniwersalnego doku i bardzo skromny futerał. Zniknął zasilacz. Bateria ma wystarczać na 20h słuchania muzyki w modelu 60GB i 14h w 30GB. Podobnie jak w nano nie ma możliwości synchronizacji po FireWire. Nie ma też złącza akcesoriów. Są dwa kolory - biały i czarny.

Wersja U2 zniknęła z oferty, natomiast nadal jest dostępna wersja Hogwarts.

Razem z nowym iPod'em zadebiutowało iTunes 6.

7.02.2006 - Apple wprowadził do sprzedaży nowy model iPod'a nano o pojemności 1GB. Cena $149, reszta danych jak w większych modelach. Jednocześnie zmianie uległy ceny iPod'a shuffle - 512MB $69, 1GB $99.

6.06.2006 - Apple przedstawił odmłodzoną wersję iPod'a U2. Technicznie odpowiada iPod'owi 30GB piątej generacji. Podobnie jak swój poprzednik ma czerwone kółko sterujące i podpisy członków zespołu z tyłu. Dla odmiany natomiast tył jest czarny, podobnie jak cały iPod. Cena $329. Dołączony jest kod umożliwiający ściągnięcie specjalnego 30 minutowego filmu z iTMS.

12.09.2006 - Apple dokonał zmian w całej ofercie iPod'ów. I tak:

Odmłodzone zostały iPod'y piątej generacji. Model 60GB został zastąpiony przez 80GB, zmienione zostały słuchawki, wyświetlacze są znacznie jaśniejsze oraz poprawiono czas pracy na bateriach przy odtwarzaniu filmów. Ceny zostały obniżone o $50 - odpowiednio $249 i $349. W pudełku znajdują się oprócz iPod'a: słuchawki, przewód dok-USB, adapter do doku i futerał. Na dużych iPod'ach można obecnie (na wcześniejszych modelach piątej generacji po aktualizacji oprogramowania) uruchamiać gry, które są do kupienia w iTMS, w cenie $4.99 za sztukę.

     

Duże zmiany wystąpiły w przypadku iPod'ów nano. Można powiedzieć, że nastąpił pewien powrót do przeszłości. Nano zyskał obudowę z aluminium podobną do iPod'a mini i jaśniejszy wyświetlacz. Występuje też w różnych kolorach. Są trzy wersje pojemności: 2GB ($149), 4GB ($199) i 8GB ($249). Z dostępnością kolorów jest trochę dziwnie - 2GB występuje tylko w kolorze srebrnym, 8GB tylko w czarnym, a 4GB w srebrnym, różowym, zielonym i niebieskim. W pudełku oprócz iPod'a znajdują się: słuchawki, przewód dok-USB i adapter do doku.

   

Duża zmiana na mniejsze dotyczy iPod'a shuffle. Funkcjonalność wcześniejszego modelu została zamknięta w maleńkim pudełeczku wykonanym z aluminium ze zintegrowanym klipsem. Jest tylko jedna wersja o pojemności 1GB w cenie $79. W pudełku oprócz iPod'a znajdują się słuchawki i dok konieczny do komunikacji z komputerem. Dostępny w sprzedaży od końca października.

Razem z iPod'ami pojawiło się też trochę nowych akcesoriów, np. nowy zasilacz USB znacząco mniejszy od swojego poprzednika.

Ze względu na wprowadzenie do sprzedaży w iTMS pełnometrażowych filmów powstała też nowa wersja iTunes 7.0, umożliwiająca między innymi odtwarzanie muzyki "bez przerw" (nareszcie, w przypadku iPod'ów dotyczy to niestety tylko modelu piątej generacji i nano drugiej generacji). Wprowadzono też nową możliwość przeglądania swojej kolekcji muzycznej.

Jednocześnie z amerykańskiego sklepu Apple zniknął na jakiś tydzień iPod U2, a potem pojawił się w nowej wersji za $279, czyli jak zwykle o $30 więcej o standardowego modelu.

13.10.2006 - Apple we współpracy z organizacją Red, której przewodniczy Bono, wprowadził do sprzedaży czerwoną wersję iPod'a nano. Odpowiada ona w pełni zwykłemu iPod'owi nano drugiej generacji o pojemności 4GB i ma taką samą cenę $199. Apple obiecuje od każdego takiego iPod'a odprowadzić $10 na rzecz organizacji walczącej z AIDS w Afryce.

3.11.2006 - Zachęcony popularnością czerwonego modelu 4GB Apple wprowadził na rynek także wersję Red 8GB. Cena ta sama co w wersji czarnej, czyli $249.

9.01.2007 - Na konferencji Macworld Expo Steve Jobs zaprezentował iPhone - telefon łączący funkcjonalność iPod'a z funkcjami nowoczesnego komunikatora. iPhone ma być dostępny w sprzedaży dopiero w czerwcu, a w Europie pod koniec roku. Oferowane mają być dwie wersje - z 4GB i 8GB pamięci flash. Cena z dwuletnim kontraktem w sieci AT&T odpowiednio $499 i $599.

30.01.2007 - Apple wprowadził do sprzedaży kolorowe wersje iPod'a shuffle. Aktualnie dostępne jest pięć kolorów: srebrny, pomarańczowy, różowy, zielony i niebieski. Od poprzedniego różnią się też dołączanymi słuchawkami, które są już nowego typu. Cena ta sama - $79.

29.06.2007 - iPhone wszedł do sprzedaży. Spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Nowych iPod'ów na razie nie widać.

iPod family

5.09.2007 - Apple uaktualnił niemal całą linię iPod'ów. I tak:

iPod shuffle

Zmieniono trochę kolory iPod'a shuffle, ale specyfikacja i cena pozostały bez zmian. Kolory to: srebrny, błękitny, zielony, niebieski i dodatkowo wersja czerwona - Product Red. Cena bez zmian, czyli $79.

iPod nano

Wprowadzone zostały nowe iPod'y nano (3 generacji). Zyskały możliwość odtwarzania filmów, większy i czytelniejszy wyświetlacz o rozdzielczości 240x320, przy ogólnym zmniejszeniu rozmiaru. W sprzedaży są dwie wersje: 4GB tylko w kolorze srebrnym za $149 i 8GB w komplecie kolorów: srebrny, błękitny, zielony, czarny i czerwony (Product Red) w cenie $199. Wyposażenie nie zmieniło się od poprzedniej generacji. Poważnej zmianie uległo oprogramowanie iPod'a - głównie wygląd menu. Bateria ma wystarczać na 24h muzyki i 5h filmów.

iPod classiciPod classic

Wprowadzono nowe modele iPod'ów z twardym dyskiem, przemianowanego teraz na iPod classic. W sprzedaży są dwa modele - 80GB i 160GB, w cenach odpowiednio $249 i $349 i dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnej i czarnej. Model classic ma też nowe menu. Czas pracy przy odtwarzaniu muzyki wynosi odpowiednio 30 i 40h, a przy filmach 5 i 7h. Zestaw w pudełku już tradycyjnie minimalistyczny.

iPod touch

I na koniec zupełnie nowa rodzina iPod'ów - iPod touch. Właściwie jest to okrojony iPhone, wyposażony w ekran dotykowy 3.5" o rozdzielczości 480x320 pikseli. W sprzedaży są dwie wersje - 8GB za $299 i 16GB za $399 . iPod touch jest wyposażony w pamięć flash. Dodatkowo obsługuje sieć WiFi i posiada wbudowane aplikacje do obsługi sieci. Podobnie jak iPhone bazuje na specjalnej wersji systemu Mac OS X. Bateria wystarcza na 22h słuchania muzyki i 5h oglądania filmów. Dostępny w sprzedaży od 28 września.

Tego samego dnia obniżona została drastycznie cena iPhone'a, który kosztuje już tylko $399 za wersję z 8GB pamięci.

Razem z nowymi iPod'ami premierę miała wersja 7.4 iTunes, która pierwszy raz została spolszczona w wersji dla Windows.

23.01.2008 - Apple dodało różowego iPod'a nano w wersji 8GB. Cena ta sama, czyli $199.

5.02.2008 -  Apple dodało modele z większą ilością pamięci do linii iPod touch i iPhone. Pojawił się iPod touch z 32GB za $499 i iPhone 16GB za tyle samo.

19.02.2008 - Apple obniżył cenę iPod'a shuffle do $49 i zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży modelu 2GB za $69.

9.06.2008 - Na konferencji WWDC 2008 Steve Jobs zaprezentował iPhone 3G. Dodano oczywiście radio trzeciej generacji, wbudowany A-GPS. Występują dwie wersje pojemnościowe - 8GB i 16GB, ta druga występuje w kolorze czarnym i białym.

11.07.2008 - Wprowadzenie iPhone 3G do sprzedaży w Stanach i kilku innych krajach. Jednocześnie premierę ma AppStore, w którym można kupować programy napisane przy wykorzystaniu udostępnionego SDK. Jest to też pierwszy sklep on-line Apple, w którym mogą się zarejestrować Polacy.

Premierę ma też oprogramowanie w wersji 2.0 dla iPhone'a i iPod'a touch, które umożliwia instalowanie i kupowanie aplikacji.

22.08.2008 - Wprowadzenie iPhone 3G do sprzedaży w Polsce. iPhone jest dostępny w sieciach Orange i Era.

9.09.2008 - Apple odświeżyło całą linię iPodów.

Najważniejsza zmiana to zupełnie nowa generacja iPod'a nano. Dostępna w sumie w dziewięciu kolorach z nowym panoramicznym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości, nowym interfejsem użytkownika. Kształtem przypomina poprzednie generacja nano. Ma wbudowany akcelerometr (można zmieniać utwory wstrząsając iPodem). W sprzedaży są dwie pojemności 8GB i 16GB za odpowiednio $149 i $199. Czas pracy na baterii: muzyka - 24h, wideo 4h. Co ciekawe, na niektórych rynkach (w tym naszym) trafia się wersja 4GB, z której podobno Apple zrezygnował w ostatniej chwili, po obniżce cen Zune przez Microsoft. Zdążyli jednak już ich trochę wyprodukować i sprzedają.

Druga generacja iPod'a touch różni się już niewiele. Zmieniono trochę obudowę, dodano sprzętowe przyciski do kontroli głośności (podobnie jak w iPhone), dodano głośnik i poprawiono baterię. Wbudowany też został odbiornik dla systemu Nike+. Wersje pozostały bez zmian 8GB, 16GB i 32GB za $229, $299 i $399. Apple zaczyna podkreślać coraz bardziej rozrywkową stronę iPod'a touch, jako platformy dla gier.

iPod classic jest chyba skazany na wyginięcie. Nie zmienił się właściwie nic z wyjątkiem pojemności. Zostaje tylko jedna wersja 120GB za $249.

iPod shuffle przeszedł jeszcze mniejsze zmiany - zmieniły się trochę kolory.

Do sprzedaży wchodzą też dwa nowe rodzaje słuchawek. Klasyczne, ale wyposażone w mikrofon (może z nich korzystać nowy iPod nano i działać jako dyktafon) i kontrolę głośności oraz nowa wersja słuchawek dokanałowych (in-ear).

Premierę miała też ósma wersja iTunes z nowym sposobem przeglądania biblioteki muzycznej i dostępem do seriali w wersji HD.

horizontal rule

11.03.2009 - Apple wprowadziło do sprzedaży nowego iPod'a shuffle. Odtwarzacz jest jeszcze mniejszy od poprzednika, ma pojemność 4GB i niestety tylko 10h pracy na baterii. Co ciekawe, teraz brakuje już nie tylko wyświetlacza, ale także przycisków sterujących. Przeniesione zostały ma słuchawki, co niestety zmusza do używania oryginalnych słuchawek, bądź do zakupu przejściówki. Aby uprzyjemnić trochę te braki iPod zaczął "gadać: i to nawet od razu po polsku. Dwie wersje kolorystyczne - srebrna i czarna, każda po $79.

Niemal równocześnie miała miejsce premiera nowej wersji iTunes (8.1), która z mojego punktu widzenia wnosi jedną istotną funkcję - Autofill na dowolnym iPodzie, nie tylko shuffle. Nareszcie.

horizontal rule

9.06.2009 - Apple zaprezentowało nową wersję iPhone'a - iPhone 3GS. Od 3G różni się niewiele. Poprawiono szybkość działania, dodano możliwość nagrywania filmów, sterowania głosem i elektroniczny kompas. Premierę miała też wersja 3.0 oprogramowania dla platformy iPhone.

horizontal rule

9.09.2009 - zgodnie z nową tradycją Apple odświeżyło linię iPod'ów.

Najmniej zmienił się iPod Classic - powiększono dysk do 160GB. Pozostałe parametry i cena ($249) pozostały bez zmian.

Trochę bardziej iPod shuffle. Dodano wersję 2GB za $59 i rozszerzono gamę kolorów. Dostępna jest też wersja ekskluzywna w stalowej obudowie za $99.

iPod touch zyskał nowe wnętrzności odziedziczone po iPhone 3GS i stracił trochę na cenie. Wersja 8GB (ze starym sprzętem) kosztuje teraz $199, lepsze (sterowanie głosem, OpenGL ES) 32GB za $299 i 64GB za $399.

Generalnie Apple widzi obecnie iPod'a touch jako konsolę do gier.

Stosunkowo najwięcej zmian pojawiło się w iPodzie nano. Największa to dodanie kamery - tylko do kręcenia filmów w rozdzielczości VGA. Oprócz tego wbudowane radio, krokomierz i większy wyświetlacz 2.2" oraz funkcja VoiceOver jak w shuffle. Dostępny w sumie w 9 kolorach. Wersja 8GB za $149 i 16GB za $179. Gdyby nie trochę ograniczona pojemność to nano (którego podobno sprzedano ponad 100 milionów sztuk) byłby najlepszym iPod'em w mojej opinii.

Premierę miała też dziewiąta wersja iTunes i oprogramowanie w wersji 3.1 dla platformy iPhone.

horizontal rule

4.06.2010 - Po dłuższej przerwie w świecie iPod/iPhone, na konferencji WWDC 2010, Apple zapowiedział kolejną, czwartą już wersję iPhone'a czyli iPhone 4. W przeciwieństwie do zeszłego roku zmiany są znacznie poważniejsze. Najbardziej rzucająca się w oczy, to wyświetlacz o 4x większej rozdzielczości (retina display). Oprócz tego zupełnie nowy design, z niezbyt może szczęśliwie umieszczoną anteną. Więcej pamięci RAM (512MB), aparat 5MP z lepszą matrycą, frontowa kamera do rozmów przez WiFi i cała masa drobiazgów. Jak zwykle dwie wersje kolorystyczne - czarna, dostępna od zaraz i biała na razie niedostępna. Pojemność jak poprzednio 16 i 32GB. Dla zainteresowanych niższą cenę jest też model 3GS z 8GB pamięci. Do Polski telefon trafił pod koniec sierpnia.

horizontal rule

1.09.2010 - Tradycyjnie już na początku wrześnie nastąpiło odświeżenie linii iPodów. I tak:

Nowy iPod shuffle odzyskał przyciski upodabniając się do drugiej generacji, ale mimo to jest jeszcze mniejszy. Tylko wersja 2GB za $49 i 5 wersji kolorystycznych. 15 godzin odtwarzania muzyki.

Nowy iPod nano, który chyba powinien nazywać się pico. Schudł bardzo, przez co stracił dotykowe kółko na rzecz dotykowego ekranu. Stracił też w stosunku do poprzednika kamerę i możliwość odtwarzania filmów. Wyświetlacz ma przekątną 1.54" i rozdzielczość 240x240. Dwie wersje pojemnościowe - 8GB za $149 i 16GB za $179. 6 wersji kolorystycznych + wersje product RED. Czas odtwarzania muzyki 24h.

Na koniec nowy iPod touch - jak nietrudno się domyślić wyrównuje do iPhone'a 4. Retina display, aparat foto z filmami w wersji HD, frontowa kamera do wideorozmów i inne. Wersje 8GB za $229, 32GB za $299 i 64GB za $399. Czas pracy to 40h słuchania muzyki i 7h oglądania wideo.

Do tego wszystkiego dziesiąta wersja iTunes z wbudowanym serwisem społecznościowym Ping.

4.10.2011 - Apple zaprezentowało nowego iPhone'a 4S, który od poprzednika różni się głównie wnętrznościami. Z punktu widzenia iPod'ów wiele się nie zmieniło:

iPod nano jest w nowej wersji, która od poprzednika różni się praktycznie tylko oprogramowaniem i ceną - $129 za 8GB i $149 za 16GB. Zresztą nowe oprogramowanie można wgrać do starych modeli.

iPod touch zyskał białą wersję kolorystyczną i też niższą cenę $199 za 8GB, $299 za 32GB i $399 za 64GB.

Pozostałe modele bez zmian.

horizontal rule

11.09.2012 - Przy okazji wprowadzenia do sprzedaży nowego iPhone'a 5 Apple uaktualnił linię iPod'ów.

iPod shuffle dostał nowe kolory. Pozostałe parametry bez zmian. Cena też.

iPod nano ma kolejne zupełnie nowe wcielenie. Duży dotykowy wyświetlacz, przycisk Home wzorowany na starszych i większych braciach i nowe złącze do komputera - Lightning, do tego też nowe słuchawki - earPods. Z istotnych nowości mamy też Bluetooth do komunikacji  z urządzeniami zewnętrznymi. Dużo kolorów. Cena $149 za wersję z 16GB. Innych wersji nie ma. Dostępne w sprzedaży od października.

Na koniec najważniejszy model, czyli iPod touch. Uaktualnienie do możliwości nowego iPhone'a, czyli 4" nowy wyświetlacz Retina, iOS 6, kilka kolorów, nowe złącze i słuchawki, 5 megapikselowy aparat oraz z punktu widzenia polskiego użytkownika mniej istotne Siri. Dostępne od października w cenach odpowiednio $299 za 32GB i $399 za 64GB. W sprzedaży został poprzedni model za $199 za 16GB i $249 za 32GB.

Oczywiście głównym punktem prezentacji tego dnia był iPhone 5 z nowym, wyższym wyświetlaczem i długą listą innych nowości.

O dziwo w ofercie nadal mamy iPod'a Classic 160GB za $249.

Ponieważ już od jakiegoś czasu mamy oficjalny polski sklep Apple, można wreszcie podać ceny w zł z momentu premiery. Są to: 219 zł za iPod'a shuffle, 729 zł za iPod'a nano, 1349 i 1799 zł za nowego iPod'a touch i 1129 za classica. Stary touch jest w cenach 899 i 1129 zł.

horizontal rule

15.07.2015 - Apple wprowadziło na rynek nowego iPod'a touch, odpowiadającego wyglądem iPhone 5 a wnętrznościami zbliżonego do iPhone 6 (procesor A8). Wyposażony w 8MP aparat z tyłu i 1.2MP z przodu. Jak chodzi o pamięć to mamy całą gamę od 16GB ($199), przez 32GB ($249), 64GB ($299) aż do 128GB ($399). Jest to też ostatnie urządzenie z iOS, które nie ma TouchID.

Pozostałe modele zyskały trochę inne kolory obudów, ale na tym różnice się kończą.

horizontal rule

27 lipca 2017  - Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. W tym dniu Apple wycofał ze sprzedaży iPod'a shuffle i iPod'a nano. Został już tylko iPod touch. Ciekawe na jak długo?

horizontal rule

28 maja 2019 - I prawie dwa lata później mamy nowego iPod'a touch. Jakimś cudem Apple postanowił nadal sprzedawać tego typu urządzenie i trochę je unowocześnił, żeby był kompatybilny z nowszymi wersjami iOS. Wiele się nie zmieniło. Mamy nowszy, ale nie najnowszy, procesor A10 (taki jak w iPhone 7), 2GB RAM i więcej pamięci do przechowywanie mediów (32, 128 i 256 GB), co czyni ten model najbardziej pojemnym iPod'em w historii. Nie ma niestety TouchID ani oczywiście FaceID. Pozostałe parametry są bez zmian. Ceny - $199/32GB, $299/128GB i $399/256GB. Ceny w Polsce  - 1099 zł/32GB, 1579 zł/128GB i 2059 zł/256GB.

horizontal rule

10 maja 2022  - Wszystko musi się kiedyś skończyć. W tym dniu Apple poinformował o zamknięciu linii iPod'ów. Ich czas trwał od 23 października 2001 r., czyli całe 7504 dni. Greg Joswiak, szef marketingu Apple, powiedział, że duch iPod'a żyje dalej w innych produktach firmy. iPod RiP.

horizontal rule

Moje iPod'y

Aktualnie mam w kolekcji dwanaście iPod'ów.

Pierwszy to 20GB model trzeciej generacji

Kupiony 19 czerwca 2004 (na miesiąc przed premierą 4 generacji) za €439 plus jeszcze €19 za kabelek USB. Zaletą jest to, że mam do niego dok, pilota i pokrowiec. Osobiście uważam, że pod względem estetycznym trzecia generacja była na razie najładniejsza (może teraz z wyjątkiem czarnych wersji), w czwartej cały efekt psuje szare kółko. Nie wiem, czemu nie mogło być białe.

iPod trzeciej generacji z włączonym podświetleniem.

Zasilacz FireWire do iPod'a z zamontowaną europejską wtyczką.

Dok iPod'a trzeciej generacji.

Złącze dokujące (wtyczka)

Drugi, to iPod shuffle 1GB.

Na zdjęciu obok Pendrive'a Kingston Data Traveler Elite. Jest od niego trochę większy ale za to odrobinę cieńszy. No i pendrive (przynajmniej ten) jest znacznie szybszy. Kupiony 28 lutego 2005 r. w Polsce za 599,02 zł.

Trzeci to iPod mini srebrny 6GB, drugiej generacji. Kupiony w Polsce 16 marca 2005 r., w cenie hurtowej 912,07 zł. Podobno takiego samego ma królowa Elżbieta II.

Drugą generację mini można odróżnić po sygnaturce z tyłu podającej rozmiar dysku.

Czwarty to iPod nano, 4GB w wersji białej. Kupiony przez kolegę w Kanadzie za $344,99. 21 września 2005 r., trafił w moje ręce 3 października.

iPod nano jest po prostu niewiarygodny. Gdyby nie dosyć ograniczona pojemność, to byłby to zdecydowanie najlepszy iPod, a tak należy brać pod uwagę duże modele.

Piąty iPod to akurat iPod 5-tej generacji, model 30GB w wersji czarnej (nareszcie, nano miał być czarny, ale ich wtedy zabrakło). Kupiony 15 marca 2006 r. w cenie hurtowej 1313,21 zł.


Tu jeszcze z folią na froncie

Poniżej zdjęcia obok siebie najstarszego i najnowszego iPod'a. Proszę zwrócić uwagę szczególnie na porównanie grubości, mimo tego, że nowy ma o połowę większy dysk.


Szósty, ale z historycznego punktu widzenia pierwszy - iPod pierwszej generacji o pojemności 5GB. Kupiłem go 8 maja 2006 r. na Allegro za 80 zł, jako uszkodzony, ale zaaplikowanie iPod updater'a i trochę cierpliwości spowodowały, że jakoś działa - no może nie do końca, bo ma niestety trefny dysk, dlatego też szukam dawcy.

Różnica w grubości między 5 (30GB) i 1 (5GB) generacją.

4 lata postępu technologicznego.


Węwnątrz iPod'a pierwszej generacji (kliknij aby powiększyć)

Siódmy iPod, to kupiony w celu skompletowania kolekcji, iPod photo 20GB, czyli przedstawiciel iPod'ów czwartej generacji. Kupiony na Allegro 2 czerwca 2006 r., w stanie fabrycznie nowym, za 700 zł. Przywieziony pierwotnie ze Stanów.


Tu jeszcze w kartoniku

Ósmy iPod - iPod nano 8GB drugiej generacji (oczywiście czarny, bo tylko takie były na początku). Kupiony przez kolegę 14 września 2006 r. w irlandzkim Apple Store za €259, do mnie trafił 22 września.


Stary i nowy nano obok siebie


Główny powód, dla którego nie wszystkie akcesoria będą pasować - różny rozstaw złącza dokującego i słuchawek


Nowe i stare słuchawki. Nowe rzeczywiście lepiej leżą w uszach i chyba mają wyraźniejsze niskie tony.

Dziewiąty to iPod shuffle drugiej generacji. Kupiony 22 listopada 2006 r. w Media Markt za 369 zł (trochę przepłaciłem, ale nie chciałem dłużej czekać). Niestety słuchawki są starego typu.

Dziesiąty to iPod touch 8GB. Kupiony 8 stycznia 2008 r. na Allegro za 850 zł (cena oficjalna 1250 zł). Nazywanie tego urządzenia tylko iPod'em jest jego dużym niedowartościowaniem. Łączność WiFi i przeglądarka Safari sprawiają, że doskonale sprawdza się jako mobilne urządzenie z dostępem do sieci. Ekran dotykowy sprawuje się wspaniale. Zupełnie nowa jakość, która już prawie nie przypomina pierwszego iPod'a sprzed sześciu lat.

Jedenasty to iPod nano 8GB trzeciej generacji w kolorze srebrnym. Kupiony praktycznie nowy na Allegro za 395 zł (cena oficjalna 779 zł), odebrany 3 marca 2008 r.

Właściwie to nie iPod. W końcu dorobiłem się iPhone'a. Model 3G16GB w białej wersji. :-)

Dwunasty iPod to kolejny nano - purpurowy (bądź często nazywany u nas fioletowym) iPod nano 4-tej generacji o oficjalnie nieistniejącej pojemności 4GB. Kupiony 17.02.2009 w promocji w Carrefour (zdarza się) za 349 zł. W tym czasie shuffle 2GB kosztował oficjalnie 339 zł.

Kolejny iPod to iPod Shuffle czwartej generacji kupiony w angielskim Amazonie.

Jest też nano szóstej generacji, tyle, że nie kupiony. Apple będąc miłą dla klienta firmą, wymieniło mi iPod'a nano pierwszej generacji, w ramach programu wymiany baterii, na srebrnego nano aktualnej generacji w wersji 8GB.

Tak więc do kolekcji brakuje mi: iPod drugiej generacji, iPod classic i iPod touch drugiej generacji. Tego ostatniego może sobie podaruję, bo różnice w stosunku do pierwszej są prawie żadne.

Miałem też wcześniej złotego iPod'a mini pierwszej generacji, którego wymieniłem na drugą generację.

Wyświetlacz iPod'a mini w trakcie odtwarzania.

Podświetlony wyświetlacz iPod'a mini pierwszej generacji.

Byłem z niego bardzo zadowolony i jedyne czego mi brakowało to trochę miejsca na dysku. Kupiony 4 sierpnia 2004 r., kosztował tyle co cena sugerowana w Austrii, czyli €269, sprzedany 27 kwietnia 2005 r.

A tu cała jedenastka (razem 111GB):

Na stosie

Z góry i z dołu


I w trakcie odtwarzania tego samego utworu (tylko siedem)

Cała rodzina nano

I przedstawiciele do niedawna bieżącej generacji

Pierwsze iPod'y były kupione we Wiedniu, w sklepie McShark na Schoenbrunerstrasse 71,

shuffle w Poznaniu, w Cortlandzie, a srebrny i czarny w KompuTronik'u.

horizontal rule

Jeżeli ktoś już korzysta z iPod'a i iTunes to doskonałym dodatkiem do tej pary jest urządzenie o nazwie AirPort Express. W sumie są to trzy urządzenia w jednym:

bullet

punkt dostępowy WiFi-G (54Mbps) - całkiem przyzwoity WAP z funkcją routingu, NAT'em, itp., idealny w podróży ze względu na rozmiary,

bullet

serwer drukarkowy WiFi - można do niego podłączyć dowolną drukarkę USB,

bullet

urządzenie do przesyłania muzyki za pomocą sieci komputerowej (WiFi lub Ethernet).

W tym przypadku interesuje nas szczególnie funkcja trzecia. Jeżeli iTunes po uruchomieniu znajdzie w swoim otoczeniu takie urządzenie pojawia się w nim przycisk wyboru, gdzie ma być odtwarzana muzyka (domyślnie jest to "My computer"). Jeżeli wybierzemy AirPort'a to muzyki będzie można słuchać na urządzeniu podłączonym do niego. Do podłączenia można wykorzystać typowy kabelek, który z jednej strony ma stereofoniczne gniazdo "mini-jack" 3.5 mm, lub za pomocą optycznego połączenia TOS-link. Co ciekawe jest to to samo gniazdo. Dla osób, które obawiają się o utratę jakości muzyki po przesłaniu wspaniałą wiadomością będzie to, że muzyka przesyłana jest bezstratnie. Po prostu iTunes konwertuje na bieżąco odtwarzany utwór na format Apple Lossless i w takiej postaci jest on przesyłany. Co najwyżej występuje małe opóźnienie, które przy słuchaniu muzyki nie przeszkadza. Jeżeli byśmy chcieli korzystać z innych programów do odtwarzania muzyki niż iTunes to musimy skorzystać z dodatkowego programu o nazwie AirFoil, teraz także w wersji na PC.

horizontal rule

Pudełka od posiadanych produktów Apple, już zdezaktualizowane, pod wpływem żony trafiły na strych :-).

horizontal rule

Linki

Dla zainteresowanych iPod'em mogę polecić:

bullet

oficjalna strona Apple,

bullet

strona Apple Polska,

bullet

strona polskiego przedstawiciela Apple,

bullet

i jego sklep iSpot,

bullet

iLounge,

bullet

iPodding,

bullet

wpis w Wikipedii,

bullet

polska strona o iPodach.

©2022 Bartłomiej Prędki
Ostatnio zmodyfikowane: 2022-03-02