Filmy

 

Home
Up
Komputery
Książki
Filmy
Muzyka
Gry
Samochody
GSM
Malarstwo
Fotografia
LEGO
iPod

Ulubione filmy

horizontal rule

Jak można się dowiedzieć z sekcji "książki" jestem wielbicielem twórczości Tolkien'a. Dlatego chyba nikogo nie zdziwi, że jednym z moich ulubionych filmów jest też "Władca Pierścieni". Doczekaliśmy się wreszcie wszystkich trzech części w kinie i na DVD, i to w wersjach rozszerzonych. Uważam, że poważny widz powinien być właściwie zainteresowany tylko taką wersją. Oczywiście wszystkie filmy zaliczałem w kinie najwcześniej jak tylko się dało, czego dowody znajdują się poniżej.

 

Oczywiście do tej samej kategorii zaliczają się filmy z cyklu "Hobbit", choć Peter Jackson trochę przegiął kręcąc na podstawie krótkiej książki 3 długometrażowe filmy.


Na premierze Epizodu III w Kinepolis

Z klasyki w pierwszej kolejności na zdecydowanym prowadzeniu znajduje się "Star Wars". Posiadam trzy pełne wydania na kasetach wideo (SE w wersji telewizyjnej i panoramicznej, oraz wersja poprzednia, niestety z lektorem) oraz "The Empire Strikes Back" i "Return Of The Jedi" w wersjach oryginalnych (nagrane swego czasu z FilmNetu). Oczywiście zaraz po pojawieniu się edycji na DVD dokonałem zakupu. Na pewno można trylogii wiele zarzucić, jednak całość nie ma jak na razie godnego następcy. Do tego dochodzi jeszcze mistrzowski marketing chwytający ludzi (mnie też) za serca oraz cała otoczka związana chociażby z muzyką, czy grami komputerowymi. Mam też już oczywiście epizody 1,2 i 3 na DVD. Zastrajkowałem już jednak i wersji na Blu-ray póki co nie kupiłem. Pierwszy Blu-ray, którego kupię ze Star Wars to będzie pewnie Przebudzenie mocy, ale poczekam trochę, aż cena spadnie.
 

Ponieważ mam słabość do filmów spod znaku Lucas/Spielberg, toteż na drugim miejscu znajduje się u mnie inna trylogia (jak na razie), czyli cykl filmów o przygodach doktora Henry'ego Jones'a, znanego także pod pseudonimem Indiana. Szczególnie podoba mi się trzecia część - "Ostatnia krucjata", a to z powodu występowania u boku Harrisona Forda innego wspaniałego aktora Seana Connery. Natomiast za najsłabszą uważam część drugą - "Świątynia zagłady", co nie oznacza, że jest to film słaby.  Najgorsza jest oczywiście część 4, choć coś tam w sobie ma. A podobno ma być piąta, tylko Harrison Ford pokazał już w Przebudzeniu mocy, że do kina akcji raczej się już nie nadaje.

Ponieważ jestem przy cyklach to należałoby tutaj dodać także trylogię - "Powrót do przyszłości". Jest to trochę zwariowana komedia, pełna zawiłości czasowych, ale lubię do niej powracać dla poprawy humoru (wydanie DVD).

Jest także wiele filmów nie stanowiących żadnego cyklu, które uważam za naprawdę warte obejrzenia (nawet ponownego). Zaliczam tutaj:

bulletŚcigany - "The Fugitive" - wspaniała rola Harrisona Forda,
bulletMaverick - świetna komedia z Melem Gibsonem i Jodie Foster,
bulletET The Extra Terrestrial - jeden z przebojów Science-Fiction,
bulletBraveheart,
bulletGladiator,
bulletApollo 13 - wspaniały film o walce człowieka z zawodzącą techniką,
bulletMistrz kierownicy ucieka - "Smokey and the Bandit" - mam do tego filmu słabość,
bulletBitwa o Anglię - "Battle of Britain" - jeden z najlepszych filmów wojennych,
bulleti jeszcze wiele innych.

Polskie strony na temat filmu, które warto odwiedzić:

bulletFilm WEB,
bulletStopklatka.

i chyba najlepsza strona filmowa - Internet Movie Database

horizontal rule

Kwestia trochę powiązana z filmem, a mianowicie seriale telewizyjne. Telewizji jako takiej prawie nie oglądam, ale lubię parę seriali. Zaliczają się do nich (kursywą zaznaczone są seriale, które skończyły już swój żywot):

bulletHotel Zacisze ("Fawlty Towers") - mam komplet wydany w Anglii na DVD,
bulletCo ludzie powiedzą ("Keeping Up Appearances") - wspaniały serial angielski o kobiecie aspirującej znacznie wyżej niż może sobie pozwolić - mam komplet na DVD, częściowo wydanie angielskie, reszta amerykańskie; w Polsce ukazywał się jako dodatek do gazetki TV OK,
bulletOgólnie rzecz biorąc "Star Trek", a konkretnie, The Next Generation, DS9, Voyager,
bulletStargate SG1 i Stargate Atlantis - nienajgorsze seriale S-F oparte na motywach filmu,
bulletSeriale spod znaku C.S.I., czyli Crime Scene Investigation. Aktualnie składają się na to oprócz oryginalnego serialu CSI: Miami i CSI: New York. Pierwszy przewijał się przez nasze stacje pod tytułem "Zagadki kryminalne Las Vegas", a Miami i New York też gdzieś widziałem,
bulletMonk - nadawany pierwotnie przez Canal+, potem TVN, dowcipny serial o obsesyjnym detektywie,
bulletSimpsonowie - serial animowany dla dzieci dorosłych, oglądam od liceum, ciągnie już 33 sezon, co jest chyba niepisanym rekordem wśród seriali animowanych, a mój imiennik ma nadal 10 lat,
bulletSouth Park - dziwny serial animowany, obsceniczny, obrazoburczy ale czasami świetny,
bulletCzarna Żmija ("Blackadder") - krótki serial komediowy z Rowanem Atkinsonem w roli głównej, umiejscawiający go w różnych okresach historii Anglii,
bulletJaś Fasola ("Mr. Bean") - czasami warto pośmiać się z głupot,
bulletTeoria Wielkiego Podrywu - niekiedy blisko mi do bohaterów.

 

©2022 Bartłomiej Prędki
Ostatnio zmodyfikowane: 2022-03-02